Aktualności

06 lutego 2018 10:24 | Aktualności

GMINA KUPIŁA CZUJNIKI CZADU !

W styczniu 2018 r. zostały zakupione na koszt Gminy Trzebiechów bateryjne czujniki tlenku węgla (czadu), w ilości 19 szt., na kwotę 2 184,86 zł.

Czujniki zamontowane zostały w mieszkaniach komunalnych ogrzewanych piecami kaflowymi oraz w mieszkaniach posiadających centralne ogrzewanie, należących do Zasobu Mieszkań Komunalnych Gminy Trzebiechów.

Tlenek węgla CO, potocznie zwany czadem. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Toksyczne działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250-300 razy) powinowactwa do hemoglobiny zawartej we krwi.

Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

Mam nadzieję, że zakupiony sprzęt posłuży naszym mieszkańcom przez wiele lat i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w trakcie trwania sezonu grzewczego oraz całkowicie wyeliminuje ryzyko związane z wystąpieniem tlenku węgla w gospodarstwach domowych.

Wójt Gminy

- Izabella Staszak -

Przeczytano: 421 razy.| Wydrukuj|Do góry