Aktualności

22 lipca 2018 10:31 | Aktualności

Ostatnie pożegnanie w imieniu mieszkańców Gminy Trzebiechów

 „Należał do wyjątkowych ludzi, którym nie było wszystko jedno”

Tadeusz,

„Jak to” to są twoje słowa „Jak to’” możliwe, że zebraliśmy się tutaj, aby Ciebie pożegnać,

Wiem, mój drogi, że jesteś tutaj z nami, tak jak bywało to zawsze.

Nasza obecność pokazuje jak wielką tragedią dla nas wszystkich jest Twoja śmierć, która pomimo tego, że spotka w życiu każdego z nas, zawsze przychodzi nieoczekiwanie.

Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania Ty, który byłeś dla nas wszystkich oparciem w swojej mądrości, dobroci i pracowitości, otrzymaliśmy najpiękniejszy dar i prezent, jaki Bóg mógł nam ofiarować na tym ziemskim padole – byliśmy razem z Tobą. Tyle, że za krótko.

Przepracowałeś w Ośrodku Kultury 28 lat, przyszedłeś do pracy 1 lutego 1990 roku. To Ty Tadeuszu byłeś animatorem życia kulturalnego, wielu cennych i ciekawych inicjatyw w Gminie. Zacząłeś od organizacji Imprez plenerowych typu „Powitanie lata”, organizacji obozów w góry dla młodzieży, spotkań z ostatnimi kombatantami żyjącymi w Gminie. Ty współpracowałeś z wszystkimi sołectwami, Parafiami, organizacjami, stowarzyszeniami. Przez wiele lat byłeś Vice Prezesem Stowarzyszenia Henrego van de Velde, zakładami pracy z przyjaciółmi partnerskiej Gminy Schekendobern.

To dzięki Tobie wszystkie imprezy noworoczne,  z okazji dnia kobiet,  Mamy, dziadków, wakacjady ,dożynek, organizacji   świąt państwowych i okolicznościowych  m.in  organizacji Olimpiad Domów Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, Nocy Muzeów, Lubuskiego Święta Indyka oraz wielu innych miały piękną, dopracowaną do perfekcji oprawę. Współpracowałeś z Proboszczami pięknie dekorując nasze świątynie. Remontowałeś Ośrodek Kultury, teraz mamy złożony wniosek na środki unijne m.in. na zakup stołów i ławek, które ciągle pożyczamy.

 Oprowadzałeś wycieczki polskie i zagraniczne  po naszej  pięknej Gminie. Zastanawiam się, kto tak ciekawie i wciągająco opowie o naszych zabytkach. Dzięki Bogu mamy spisane i nagrane Twoje słowa o historii Trzebiechowa. Kto pojedzie ze mną do Gazety Lubuskiej, aby promować Gminę na 6.  Ale Ciebie nie będzie! Kto będzie Mikołajem w Domu Pomocy Społecznej – kto?

Gdy przyglądamy się Twojemu życiu, to dzieliłeś je zawsze pomiędzy pracą zawodową a działalnością na rzecz innych. Tylko, że zapominałeś o sobie !

Takich pięknych ludzi jak Ty mój drogi nie ma.

Przyjacielu, który chciałeś być „ogrodnikiem”, byłeś ogrodnikiem, ale naszego życia. To ty pielęgnowałeś w nas wartości, którymi się kierowaliśmy. Twoją wielką pasją była historia, z wielką uwagą i przyjemnością słuchało się Ciebie, nie tylko o historii, świetnie opowiadałeś, dowcipnie ze swadą i wielką modrością by nikogo nie urazić a mówcą byłeś znakomitym.

O jakże trudno jest mówić o Tobie w czasie przeszłym. Tadeusz, kto nam tak przecudnie zaśpiewa piosenki czy ballady Ryszarda Rynkowskiego, Franka Sinatry, opowie historie jak to Jak to Hrabia pojechał do Sanatorium, pośmieje się z siebie. Nie z nas, lecz siebie. Jakież to w tych czasach rzadkie.

Twoja praca była wielokroć uhonorowana, odznaczeniami, odznakami, dyplomami m.in. od Zasłużonego dla województwa, Lubuskiego Anioła Roku, Lidera trzeciego sektora, Złotą odznaką za opiekę nad zabytkami od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tadeusz, przepraszam, że dopiero teraz, wystąpię do Rady Gminy o uhonorowanie pośmiertne tytułem Honorowego Obywatela Gminy Trzebiechów, Tobie tytuł się należy jak nikomu innemu.

Tadeuszu,

byłeś człowiekiem kreatywnym, pełnym pomysłów i inicjatyw a przy tym niesamowicie skromnym człowiekiem. Ale wielcy ludzie tak mają.         

My mieszkańcy Gminy Trzebiechów doznawaliśmy od Ciebie  wiele życzliwości i optymizmu. Dzieliłeś się z nami Twoim wielkim sercem a my zawsze mogliśmy być pewni Twojej bezwarunkowej bezinteresownej przyjaźni i lojalności. Tylko, że Ty nigdy nie powiedziałeś, że potrzebujesz pomocy, nigdy!

Tadeusz powtarzamy jak mantrę, że ludzi niezastąpionych nie ma, są mój Drogi, kto Ciebie zastąpi ?

Z całego serca dziękuje Tobie, za 28 lat przepięknej przyjaźni, za oddanie i pracę. Za Twoje zaangażowanie w imieniu swoim i mieszkańców Gminy Trzebiechów.

Zostaniesz w naszych wspomnieniach zawsze. Zawsze jesteś i będziesz.

Do zobaczenia Dyrektorze, kolego, przyjacielu, do zobaczenia!

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków.

 

W imieniu swoim i mieszkańców

Izabella Staszak

Wójt Gminy

Trzebiechów, 21 lipca 2018r.

Przeczytano: 759 razy.| Wydrukuj|Do góry