Aktualności

26 sierpnia 2019 15:25 | Aktualności

DOŻYNKI GMINNE – SWARZYNCE 2019

 

 

 

      W sobotę 24 sierpnia 2019 r. odbyły się Dożynki Gminne, zorganizowane w Swarzynicach. O godz. 14:00 przy kaplicy odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ks. Stanisław Gbiorczyk z Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klenicy. W słowach wygłoszonej homilii odniósł się on przede wszystkim do trudu jaki jest związany z pracą na roli oraz do umiłowania swojej ziemi (Ojczyzny). Po zakończeniu mszy drogami Swarzynic, pod salę wiejską przeszedł korowód dożynkowy. Z przepięknie udekorowanej sceny wszystkich zebranych gości przywitała Wójt Gminy Izabella Staszak oraz Przewodniczący Rady Gminy Rafał Ćwiertniewicz. Chleb dożynkowy gospodarzom przekazali starostwie dożynek, którymi w tym roku byli: Pani Agnieszka Poślednia i Pan Przemysław Sołtys.

      Po podzieleniu się z mieszkańcami Gminy i zaproszonymi gości chlebem, Wójt Gminy w swoim wystąpieniu podziękowała rolnikom za ich ciężką i trudną  pracę, szczególnie w latach suszy.. Następnie głos zabrali: Krzysztof Romankiewicz – Starosta Zielonogórski oraz Mariusz Herbut – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

      Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Na swarzynickiej scenie wystąpiły zespoły śpiewacze, które umilały czas wszystkim uczestnikom tegorocznych Dożynek.

      Po  godz. 16:00 zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wszystkich zgromadzonych swoją obecnością zaszczycił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, który podczas swojego przemówienia podziękował rolnikom za ich trudną pracę oraz przypomniał o pomocy rządowej dla rolników w związku z klęską suszy, Wojewoda Lubuski  rozmawiał z niemalże wszystkimi obecnymi mieszkańcami , życząc im zdrowia i pomyślności.. Jak również przyjął kila osób z różnymi wnioskami.  

      Około godz. 18:00 rozpoczął się turniej sołectw, w którym udział wzięli również nasi przyjaciele z partnerskiej Gminy Schenkendöbern. O godz. 19:00 Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy wręczyła nagrody i wyróżnienia w konkursach na: „Najładniejszy ogród kwiatowy”, „Najładniejszy ogród warzywny”, „Najczystsze Sołectwo”, „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. W tym roku nagrody w konkursach otrzymali: Anna Skalczuk - najładniejszy ogród kwiatowy, Danuta Piwowarczyk -najładniejszy ogród warzywny, Swarzynice i Radowice – najpiękniejsze  sołectwa. W konkursie wieńców dożynkowych zwyciężyło sołectwo Swarzynice (wieniec tradycyjny) oraz sołectwo Głuchów (wieniec współczesny). Po głoszeniu wynikach w konkursach rozpoczęła się zabawa taneczna.

      Dziękuję wszystkim rolnikom, mieszkańcom, zaproszonym gościom za przybycie  na tegoroczne Dożynki. Szczególne słowa uznania kieruję do mieszkańców wsi Swarzynice, którzy pięknie przystroili wieś, godnie wszystkich powitali.

      Dziękuję Pani Wandze Pietruszyńskiej, która wraz paniami z KGW zadbała o należyte przyjęcie i ugoszczenie zaproszonych gości. Dziękuję Pani Marii Sobczak oraz Sylwii Ćwiertniewicz za ugotowanie grochówki, która tak smakowała wszystkim mieszkańcom i gościom naszej Gminy.

      Dziękuję Dyrektorowi i pracownikom Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Wojtera, pracownikom Urzędu Gminy oraz ZGK Sp. z o.o. za pomoc w organizacji Święta Plonów Dziękuję sponsorom sp. BOMADEK, ENEI i EWE.

 

                                                           Wójt Gminy

                                                             - Izabella Staszak -

Przeczytano: 523 razy.| Wydrukuj|Do góry

DOŻYNKI GMINNE SWARZYNICE 2019