Aktualności

08 października 2019 13:29 | Aktualności

6"Najpiękniejsza Lubuska Wieś"
Mieszkańcom Wsi Radowice serdecznie gratuluję wyróżnienia. Cała Gmina jest dumna z naszego Sołectwa.


Miejscowość Gościeszowice w gminie Niegosławice wygrała jubileuszową 10. edycję samorządowego konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska". W poniedziałek w Zielonej Górze odbyła się gala związana z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.


- Na przestrzeni ostatnich lat, jesteśmy świadkami epokowych zmian na lubuskiej wsi. Powstało wiele inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Lubuska wieś pięknieje każdego dnia i każdego roku jest coraz trudniej wybrać tą najpiękniejszą - powiedział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

O tym, że ta miejscowość została laureatem tego konkursu będą przez rok informowały czerwone tablice z napisem: „Najpiękniejsza Wieś Lubuska” ustawione przy wjeździe i wyjeździe z niej.

W latach 1975 - 1998 Gościeszowice administracyjnie należały do województwa zielonogórskiego. W miejscowym kościele znajduje się ołtarz z 1505 r. wykonany przez Mistrza ołtarza z Gościeszowic. Przy wsi jest zalew utworzony w ciągu Potoku Socha, który otacza ją od strony południowo-zachodniej.

Drugie miejsce w jubileuszowym konkursie zajęła wieś Witków w gminie Szprotawa, a trzecie Trzebicz w gminie Drezdenko. Miejscowości, które znalazły się w pierwszej piątce rankingu otrzymały nagrody od 15 tys. zł do 3 tys. zł. Natomiast pięć kolejnych wyróżnionych po tysiąc zł.

- Wybierając zwycięskie miejscowości jury bardzo dużą uwagę zwraca na społeczne zaangażowanie miejscowej ludności w życie i codzienność wsi. Cieszę się, że ta aktywność jest coraz większa. Gratuluję zwycięzcom i już dzisiaj zapraszam do udziału w przyszłorocznej, XI edycji konkursu „Najpiękniejsza Wieś Lubuska” – dodał Tomczyszyn.

Do konkursu zgłosiło się tym razem 21 miejscowości. Zgodnie z jego zasadami mogą w nim brać udział jedynie sołectwa z woj. lubuskiego. Z jednej gminy można zgłosić ich dowolną liczbę - nie może to jednak być miejscowość, która wygrała jednej z pięciu poprzednich edycji konkursu.

- Konkurs ten ma na celu wspieranie aktywizacji oraz integracji lokalnych społeczności, dbałości o zachowanie krajobrazu wiejskiego, a także upowszechnianie najlepszych wzorców działania poszczególnych sołectw" – wyjaśnił dyrektor Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu marszałkowskiego Woj. Lubuskiego Arkadiusz Dąbrowski.

Organizatorem konkursu jest Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze wspierany przez Związek Młodzieży Wiejskiej i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów.


                                            Informacja: Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

Przeczytano: 214 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: