Komunikaty

14 grudnia 2018 08:29 | Komunikaty

Ważne zmiany - nieodpłatna pomoc prawna - od 1 stycznia.

Szanowni Państwo!

Zdecydowałam się do Państwa napisać ponieważ bardzo, ale to bardzo zależy mi i pewnie nam wszystkim, ażeby przepisy ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej wchodzące w życie 1 stycznia 2019 roku, weszły w to nasze życie w sposób prawdziwy, a nie papierowy.

Innymi słowy bardzo bym chciała namówić Państwa, urzędników gminy lub starostwa do wykazania ogromnej troski ażeby tak się stało. Ustawa szanuje nas. Często kłopot z którym boryka się obywatel nie jest prosty, wymaga wielu konsultacji, kogoś kto będzie mu pomagał przez rok lub dłużej i naprawdę mimo, że nie jest on biedny, nie stać go na wynajęcie kancelarii prawnej na tak długi okres. Ustawa jest dla nas wszystkich, tych którzy znaleźli się w trudnej powikłanej sytuacji życiowej, a nie są bardzo bogaci. Ustawa pierwszy raz od drugiej wojny światowej uznaje, że skoro obywatel podpisuje się, to nie tylko jego podpis jest prawdziwy, ale uważamy, że mówi prawdę tak jak ją rozumie normalny człowiek, który z kłopotem swoim zwraca się do punktu konsultacji prawnej czy obywatelskiej.

Całe życie chciałam ażeby Komisje Interwencji mogły istnieć w każdym miejscu Polski. Po wygraniu wyborów przez Andrzeja Dudę, kiedy wyraził On wolę pomocy wszystkim będącym w kłopotach w naszym kraju, stworzyliśmy „Duda Pomoc”, ale to jest za mało w takim dużym kraju. Dopiero zmiana ustawy, pod warunkiem, że wypełnimy ją faktyczną treścią, może dać nam poczucie, że żyjemy w państwie życzliwym, pomocnym i solidarnym. Na szczęście do takiej zmiany doszło z inicjatywy Prezydenta RP.

Jeszcze raz Państwa zachęcam do szczególnego zaangażowania się w to przedsięwzięcie.

 

Łączę wyrazy szacunku

Zofia Romaszewska

Doradca Prezydenta RP

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Przeczytano: 246 razy.| Wydrukuj|Do góry